در این مقاله از وب سایت کاردوآنلاین قصد دارم هشت روش برای یادگیری سریع یک زبان خارجی را به شما معرفی کنم تا بتوانید زبان را بهتر باید بگیرید.

امروزه یادگیری زبانهای خارجی و به طور خاص زبان انگلیسی موضوعی است که اغلب افراد جامعه به دنبال آن هستند. اما در روند یادگیری یک زبان خارجی چالش هایی وجود دارند که باعث می‌شود اغلب افراد موفق نشوند. اما اگر بتوانید روند یادگیری زبان های خارجی خود را با استفاده از تکنیک هایی که در این مقاله خدمت شما ارائه می شود دنبال کنید قول خواهم داد که میتوانید در زمان کمتری یک زبان خارجی را یاد بگیرید.

در همین قسمت قصد دارم از یک حقیقت تلخ اما بسیار مهم پرده بردارم دوستان هیچ راه میانبری برای یادگیری زبانهای خارجی وجود ندارد. یادگیری یک زبان یک امر طولانی مدت می باشد که نیاز به تعهد و استمرار و تلاش بسیار زیادی دارد. اما با استفاده از تکنیک های صحیح و روش های مناسب می توانید زمان را برای خود بخرید و در زمان کمتری نسبت به بقیه افراد یک زبان خارجی را یاد بگیرید .

قدم اول: هدف‌گذاری

همه ما می‌دانیم که یک سفر طولانی با اولین قدم آغاز می شود. یادگیری یک زبان خارجی نیز شبیه به یک سفر طولانی است که با اولین قدم شما آغاز خواهد شد و اولین قدم شما تعیین یک هدف هست. البته هدف شما باید قابل اندازه‌گیری و همچنین قابل دست یافتن باشند. از انتخاب اهدافی که خیلی مبهم می باشند و یا حتی غیر معقول هستند جداً خودداری کنید.

روند تعیین هدف یک موضوع بسیار مهم در کسب موفقیت در هر موضوعی است و روند یادگیری یک زبان خارجی نیز نیازمند هدف گذاری می باشند. دقت کنید که هدف های شما باید خاص باشند و نتایج قابل لمس داشته باشند. اهداف کوتاه مدت و بلندمدت مدت تعیین کنید. خودتان را به چالش بکشید اما نه بیش از حد. و به عنوان آخرین نکته سعی کنید حتماً اهداف خود را بر روی کاغذ بنویسید.

قدم دوم: کلمات مناسب یاد بگیرید

همه ما می دانیم که زبان ها از تعداد بی‌شماری کلمه تشکیل شده اند. برای مثال زبان انگلیسی دارای ۶۰۰ هزار یا حتی نزدیک به یک میلیون کلمه میباشد. خوشبختانه برای فرا گرفتن یک زبان خارجی و رسیدن به یک سطح بسیار بالا نیازی به فهمیدن و یاد گرفتن این تعداد کلمه نیستید.

در واقع شما می توانید با انتخاب کلمات بسیار پرکاربرد در یک زبان سطح زبان خود را شدیداً افزایش بدهید. برای مثال در زبان انگلیسی اگر هزار کلمه معمول را یاد بگیرید می توانید تا ۹۰ درصد متن های زبان انگلیسی را به راحتی بفهمید. لطفاً خود را درگیر تکنیک های یادگیری کلمات بی کاربرد نکنید. تکنیک هایی شبیه کد کردن کلمات فقط به درد آزمون های کنکور در ایران می خورند. شما با استفاده از این تکنیک ها برای یادگیری کلمات زبان انگلیسی به هیچ وجه تاکید می کنم به هیچ وجه به زبان انگلیسی خود چه از لحاظ صحبت کردن و نوشتن چه از لحاظ شرکت کردن در آزمون های بین المللی همچون آیلتس و تافل هیچگونه کمکی نخواهد کرد.

فراموش نکنید که قبلاً نیز گفتم یادگیری یک زبان یک موضوع زمان‌بر می باشد و نیاز به تلاش هر روزه دارد. استفاده از روش های میانبر برای حفظ کردن معنی فارسی کلمات روش کاملاً اشتباه و بی‌ اساسی است.

قدم سوم: از تکنولوژی استفاده کنید

با فراگیر شدن اینترنت و تکنولوژی آن دسته از افرادی که برای یادگیری سریع زبان های خارجی از اینترنت و تکنولوژی استفاده می‌کنند به مراتب قوی‌تر و موفق‌تر هستند. البته حرف من در این قسمت این نیست که بهتر است از تمامی نرم افزارهای آموزش زبان انگلیسی همچون رزتا استون استفاده کنید و یا تمامی اپلیکیشن های موبایل آموزش زبان خارجی مفید و موفق هستند. سعی کنید بیشتر در این روند از پادکست ها استفاده کنید. کافی است که در سایت کاردوآنلاین عبارت “پادکست آموزش زبان انگلیسی” را سرچ کنید و یکی از پادکست ها را انتخاب کرده و استفاده کنید. به نظرم پادکست آموزش زبان انگلیسی EnglishPod میتواند گزینه ی خوبی باشد.

برای حفظ کردن کلمات میتوانید به عنوان یک گزینه به نرم افزارهایی که شبیه به فلش کارت عمل می کنند استفاده کنید. برای مثال، نرم افزار Anki برای یادگیری کلمات زبان انگلیسی می تواند گزینه ی خوبی باشد. باز هم می‌گویم که اصلاً حرفم این نیست که فلش کارت ها بهترین و تنها روش یادگیری کلمات هستند اما اپلیکیشن های متعددی به منظور استفاده کردن از تکنیک فلش کارت ها برای آموزش زبان انگلیسی وجود دارند که می توانند گزینه خوبی باشند.

قدم چهارم: از زبان مورد نظرتان هر روز و هر روز استفاده کنید

دقت کنید که در روند یادگیری یک زبان خارجی حتماً باید تلاش کنید که از آن زبان در زندگی روزمره خود استفاده کنید. اگر از یک زبان استفاده نکنید و یا یک زبان برای شما فقط محدود به یک کتاب باشد خیلی سریع آن را فراموش خواهید کرد و یا خیلی دیرتر از حد معمول آن زبان را فرا خواهید گرفت. حتماً سعی کنید که در روند یادگیری تان زبان مورد نظر را در دنیای واقعی مورد استفاده قرار بدهید. اگر می توانید یک فیلم به آن زبان ببینید یا حتی به پادکست هایی به آن زبان گوش بدهید.

قدم پنجم: از زبان در بیرون از کلاس استفاده کنید

متاسفانه اغلب زبان آموزان خیال می‌کنند که تمامی روند یادگیری یک زبان در یک کلاس اتفاق می‌افتد. من در اینجا یک حقیقت را به تمامی دوستان عرض می کنم و آن هم اینکه فقط قسمت اندکی از یادگیری شما در یک کلاس اتفاق می افتند.

باید سعی کنید که در فضای بیرون حتماً زبان مورد نظرتان را به بخشی از زندگی تان تبدیل کنید. برای مثال سعی کنید که با افراد مختلف به انگلیسی صحبت کنید. در سایت های مختلف سعی کنید عضو شوید و با افراد مختلف به زبان مورد نظرتان چت کنید و یا حتی صحبت کنید. هر تکنیکی که استفاده می کنید فقط مطمئن بشوید که در بیرون از کلاس از آن زبان مورد نظر استفاده میکنید.

قدم ششم: فرهنگ را یاد بگیرید

اغلب افراد سعی می‌کنند که با حفظ کردن کلمات و یادگیری گرامر مربوط به یک زبان آن زبان مورد نظر را فرا بگیرند. این روشها نه اینکه بی‌تأثیر هستند اما تاثیر خیلی کمی دارند و اغلب به خاطر کسل کننده بودنشان کنار گذاشته می شوند.

سعی کنید حتماً فرهنگ مردمی که قصد یادگیری زبان آنها را دارید را یاد بگیرید. برای مثال می توانید در رابطه با آداب و رسوم مردم یک کشور مطالعه کنید. این موضوع باعث می‌شود که علاوه بر یادگیری زبان مورد نظرتان فرهنگ آن مردم را نیز یاد بگیرید. دقت کنید که فرهنگ یک جامعه گره خورده با زبان آن جامعه می باشد. پس اگر بتوانید در روند یادگیری تان از فرهنگ آن کشور مورد نظر نیز غافل نشوید به خود کمک زیادی کرده اید.

قدم هفتم: خود را تست کنید

دقت کنید که برای اینکه بفهمید چقدر پیشرفت کرده اید و خود را دلگرم کرده و انگیزه خود را بالا ببرید بهتر است که مرتباً خود را تست کنید تا بفهمید که در این مدت چقدر پیشرفت کرده اید. وب‌سایت‌های مختلفی هستند که می‌توانند دانش شما را در یک زبان مورد نظر مورد تست قرار بدهد. برای مثال می توانید از ACTFL OPI test استفاده کنید. حتی برای زبان انگلیسی میتوانید در آزمون های بین المللی از قبیل آیلتس و تافل نیز شرکت کنید هر کاری که انجام می دهید مطمئن شوید که هر از چند وقتی خود را تست می کنید تا سطح پیشرفت خود را بتوانید اندازه بگیرید.

قدم هشتم: خوش بگذرانید

این حقیقت غیر قابل انکار است که مغز ما هر کاری که برای آن شبیه به یک وظیفه باشد را کنار می‌گذارد و از آنجایی که یادگیری یک زبان خارجی به نوبه خود امر طاقت فرسا و زمانبری است، اگر این فرایند را به صورت لذت بخش تغییر ندهید خیلی سریع دلسرد خواهید شد. ابزارهای مختلف و بازی های مختلف را به کار بگیرید تا بتوانید از زبانی که در حال یادگیری آن هستید به صورت و خوش خوشایندی استفاده کنید.

جمع بندی

روند یادگیری یک زبان خارجی موضوع طاقت‌ فرسایی است که نیاز به تلاش روز افزون و استمرار دارد. اغلب افراد به دنبال یادگیری روش های موثر تر و سریعتر برای یاد گرفتن زبان های خارجی هستند. حقیقت این است که هیچ میانبری برای یادگیری زبان وجود ندارد اما اگر تکنیک ها و نکات صحیح را مورد استفاده قرار بدهید می توانید زمان یادگیری را کاهش دهید و سریعتر به هدف خود برسید. در قسمت های بعد حتماً سعی خواهم کرد که در رابطه با موضوعات مختلف مورد نیاز برای پیشرفت در یادگیری یک زبان بیشتر مقاله منتشر کنم. برای شرکت در کلاسهای خصوصی آمادگی آزمون آیلتس من از مطلب کلاس خصوصی و نیمه خصوصی زبان در شیراز اقدام کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *