دوستان عزیز، در حال حاضر در اتصال به درگاه پرداخت دچار مشکل هستیم. لطفاً، به منظور ثبت سفارش، پرداخت و دریافت محصول مورد نظر با استفاده از دکمه واتس اپ قرار گرفته در قسمت پایین سمت چپ وبسایت با ما ارتباط بگیرید. با تشکر.

زمان حال کامل استمراری Present Perfect Continuous Tense در زبان انگلیسی

زمان حال کامل استمراری (Present Perfect Continuous Tense)

در این قسمت از سری آموزش زمان های موجود در زبان انگلیسی در رابطه با زمان حال کامل استمراری Present Perfect Continuous Tense در زبان انگلیسی صحبت خواهیم کرد. به دلیل عدم وجود یک معادل برای این زمان در زبان فارسی فهم آن اغلب برای زبان آموزان دشوار می باشد. علاوه بر این به خاطر نقاط تشابه و تمایزی که زمان حال کامل استمراری با زمان حال کامل و یا Present Perfect Tense دارد اغلب درک آن کمی دشوارتر می باشد. در رابطه با زمان حال کامل در قسمت‌های قبلی از این آموزش صحبت کردیم.

در این قسمت در رابطه با زمان حال کامل استمراری و یا Present Perfect Continuous Tense صحبت خواهیم کرد. در ابتدا کاربرد آن را بررسی کرده و سپس فرم جملات آن را خدمت شما ارائه خواهم داد. پس از آن در رابطه با نقاط تمایز و تشابه زمان حال کامل استمراری با زمان حال کامل صحبت خواهیم کرد تا بتوانید این دو زمان را با یکدیگر مقایسه کنید و هر چه بهتر آن ها را درک کنید.

کاربرد اول: صحبت کردن در رابطه با اتفاقی که در گذشته رخ داده است ولی هنوز تمام نشده است و یا اتفاقی که در گذشته رخ داده است و با زمان حال ارتباطی دارد

یکی از مهم ترین کاربردهای استفاده کردن از زمان حال کامل استمراری صحبت کردن در رابطه با اتفاقی است که در گذشته شروع به رخ دادن کرده است اما هنوز کامل نشده است و یا به صورت مستمر برای مدتی ادامه پیدا کرده است و تا به امروز ادامه پیدا کرده است. در واقع در زمان حال کامل استمراری تمرکز بر روی شروع شدن یک اتفاق در گذشته و مستمر انجام شدن آن و رسیدن آن به آینده می باشد. ممکن است اتفاق مورد نظر هنوز تمام نشده باشد و یا به تازگی تمام شده باشد. در هر دو صورت باید از زمان حال کامل استمراری برای صحبت کردن در رابطه با استمرار داشتن آن اتفاق استفاده کنید.

To talk about an unfinished action or things with the connection between the past and the present

I have been working here since 1990.

کلمات مربوط به زمان حال کامل استمراری

لیستی که در قسمت زیر می بینید حاوی کلماتی است که اگر آنها را در یک جمله دیدید احتمالاً آن جمله به زمان حال کامل استمراری نوشته شده است.

Since, for, how long

فرم جملات زمان حال کامل استمراری

زمان حال کامل استمراری نیز شبیه دیگر زمان های موجود در زبان انگلیسی از فرم جملات خاص خود استفاده می کند. برای ساختن یک جمله خبری با زمان حال کامل استمراری پس از قرار دادن فاعل از یکی از دو فعل have و یا has و سپس کلمه been و پس از آن شکل ing دار یک فعل استفاده می کنید. بسته به فاعل باید از یکی از دو فعل have و یا has استفاده کنید. برای فاعل های سوم شخص مفرد از has و برای دیگر فاعل ها از have استفاده می کنید. دیگر قسمت های موجود در ساختار جمله خبری بدون تغییر باقی باقی می مانند.

Subject + has/ have + been + Verb-ING

She’s been waiting here for 2 hours.

برای تبدیل کردن یک جمله خبری به یک جمله منفی کافیست که پس از فعل های have و یا had کلمه not را قرار بدهید. این موضوع در قسمت زیر نیز نشان داده شده است.

Subject + has/ have + not + been + Verb-ING

Has not = hasn’t

Have not = haven’t

She hasn’t been waiting here for 2 hours.

نهایتاً برای ساختن یک سوال در زمان حال کامل استمراری کافیست که کلمه have و یا has را به ابتدای جمله منتقل کرده و بقیه جمله را بدون تغییر بنویسید. این موضوع در قسمت زیر نشان داده شده است.

Has/ Have + Subject + been + Verb-ING?

Has she been waiting here for 2 hours?

مقایسه زمان حال کامل و یا Present Perfect Tense و زمان حال کامل استمراری و یا Present Perfect Continuous Tense

به دلیل شباهت ها و تمایز های زمان حال کامل و یا Present Perfect Tense و زمان حال کامل استمراری و یا Present Perfect Continuous Tense شاید بد نباشد که در رابطه با نقاط تمایز و نقاط تشابه این دو زمان با یکدیگر صحبت کنیم. یکی از نقاط تشابه زمان حال کامل و زمان حال کامل استمراری در این است که هر دو در رابطه با اتفاقی که در گذشته رخ داده است و تا هم اکنون ادامه پیدا کرده یا اخیراً خاتمه پیدا کرده است صحبت می کنند.

I have already done my homework. (I have finished homework.)

I have been doing my homework since 3 pm. (I am still doing homework.)

اما در رابطه با نقاط تمایز آنها نیز صحبت کنیم. یکی از مهمترین نقاط تمایز زمان حال کامل و زمان حال کامل استمراری در این موضوع است که زمان حال کامل دلالت بر کامل شدن و یا Perfect شدن یک اتفاق تاکید دارد اما زمان حال کامل استمراری به مستمر بودن و یا Continuous بودن یک اتفاق اشاره می کند. در واقع اتفاق مورد نظر هنوز به پایان نرسیده است و یا در حال حاضر هم در حال رخ دادن می باشد. این موضوع در مثال زیر دقیقاً مشخص شده است.

My mom has made 11 cookies.

My mom has been making cookies for 3 hours.

نقطه تمایز دیگری که بین زمان حال کامل و زمان حال کامل استمراری وجود دارد این است که در زمان حال کامل در رابطه با اینکه چقدر و یا چه تعداد از موضوعی کامل شده است صحبت می کنیم ولی در زمان حال کامل استمراری در رابطه با اینکه برای چه مدتی اتفاقی در حال رخ دادن بوده است صحبت می‌کنیم. این موضوع در مثال های زیر نیز نشان داده شده اند. نهایتاً در رابطه با نقطه تمایز آخر بین زمان حال کامل و زمان حال کامل استمراری باید بگویم که زمان حال کامل بیشتر در رابطه با شرایطی که غیر موقت هستند و همیشگی می باشند صحبت می ‌کند اما زمان حال کامل استمراری بیشتر در رابطه با شرایط موقت صحبت می‌ کند. این موضوع در دو مثال زیر نشان داده شده است.

I have lived here for 10 years.

I have been living here for 2 weeks.

فراموش نکنید که یکی از کاربردهای زمان حال استمراری صحبت کردن در رابطه با شرایط موقت بود در حالی که یکی از کاربردهای زمان حال ساده صحبت کردن در رابطه با شرایطی بود که همیشگی بودند.

به منظور مشاهده ی سرفصل تمام دروس مربوط به این سری آموزش به مطلب آموزش رایگان زمان ها (Tenses) در زبان انگلیسی رجوع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *